| Imaging |
| Lens Mount: | FUJIFILM X |
| Camera Format: | APS-C (1.5x Crop Factor) |
| Pixels: | Effective: 24.2 Megapixel |
| Maximum Resolution: | 6000 x 4000 |
| Aspect Ratio: | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Sensor Type: | CMOS |
| Sensor Size: | 23.5 x 15.7 mm |
| Image File Format: | JPEG, Raw |
| Image Stabilization: | Digital (Video Only) |
| Exposure Control |
| ISO Sensitivity: | Auto, 200 to 12800 (Extended: 100 to 51200) |
| Shutter Speed: | Mechanical Shutter
1/4000 to 30 Second
1/4000 to 4 Second in Program Mode
0 to 60 Minute in Bulb Mode
Electronic Shutter
1/32000 to 30 Second
1/32000 to 4 Second in Program Mode
0 to 60 Minute in Bulb Mode
Electronic Front Curtain Shutter
1/32000 to 30 Second
1/32000 to 4 Second in Program Mode
0 to 60 Minute in Bulb Mode |
| Metering Method: | Average, Multi-Zone, Spot |
| Exposure Modes: | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation: | -5 to +5 EV (1/3 EV Steps) |
| White Balance: | Automatic Scene Recognition, Color Temperature, Custom, Fine, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Continuous Shooting: | Up to 6 fps at 24.2 MP
Up to 3 fps at 24.2 MP |
| Interval Recording: | Yes |
| Self-Timer: | 2/10-Second Delay |
| Video |
| Recording Modes: | MP4/H.264
UHD 4K (3840 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p
Full HD (1920 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
HD (1280 x 720) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
1080 x 1080 at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
720 x 720 at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p |
| External Recording Modes: | UHD 4K (3840 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p |
| Recording Limit: | Up to 15 Minutes for UHD 4K (3840 x 2160)
Up to 30 Minutes for Full HD (1920 x 1080) |
| Video Encoding: | NTSC/PAL |
| Audio Recording: | Built-In Microphone (Stereo)
External Microphone Input (Stereo) |
| Audio File Format: | Linear PCM (Stereo) |
| Focus |
| Focus Type: | Auto and Manual Focus |
| Focus Mode: | Automatic (A), Continuous-Servo AF (C), Manual Focus (M), Single-Servo AF (S) |
| Autofocus Points: | 117 |
| Viewfinder and Monitor |
| Monitor Size: | 3.5" |
| Monitor Resolution: | 2,760,000 Dot |
| Monitor Type: | Articulating Touchscreen LCD |
| Flash |
| Built-In Flash: | Yes |
| Flash Modes: | Auto, Forced On, Red-Eye Reduction, Slow Sync, Suppressed Flash |
| Guide Number: | 13.12' / 4��m at IS |
| Maximum Sync Speed: | 1/180 Second |
| Flash Compensation: | -2 to +2 EV (1/3 EV Steps) |
| Dedicated Flash System: | TTL |
| External Flash Connection: | Hot Shoe |
| Interface |
| Memory Card Slot: | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| Connectivity: | 2.5mm Sub-Mini, USB Type-C (USB 2.0), HDMI D (Micro) |
| Wireless: | Bluetooth
Wi-Fi |
| GPS: | No |
| Environmental |
| Operating Temperature: | 32 to 104��F / 0 to |
| Operating Humidity: | 10 to 80% |
| Physical |
| Battery: | 1 x��NP-W126S��Rechargeable Lithium-Ion, 8.4 VDC, 1260 mAh (Approx. |
| Dimensions (W x H x D): | 4.69 x 2.67 x 1.62" / 119 x 67.7 x 41.1� |
| Weight: | 11.29��oz / 320��g (Body with Battery a |
| Kit Lens |
| Focal Length: | 15 to 45mm (35mm Equivalent Focal Length: 23 to 69mm) |
| Maximum Aperture: | f/3.5 to 5.6 |
| Minimum Aperture: | f/22 |
| Angle of View: | 86.9�� t |
| Maximum Magnification: | 0.24x |
| Minimum Focus Distance: | 5.12" / 13� |
| Optical Design: | 10 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades: | 7, Rounded |
| Focus Type: | Autofocus |
| Image Stabilization: | Yes |
| Filter Size: | 52 mm (Front) |
| Dimensions (��: | 2.46 x 1.74" / 62.6 x 44.2� |
| Weight: | 4.76��oz / |
| Packaging Info |
| Package Weight: | 1.9 lb |
| Box Dimensions (LxWxH): | 7.7 x 7.5 x 4.4" |