| Imaging |
| Lens Mount: | FUJIFILM X |
| Camera Format: | APS-C (1.5x Crop Factor) |
| Pixels: | Effective: 26.1 Megapixel |
| Maximum Resolution: | 6240 x 4160 |
| Aspect Ratio: | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type: | CMOS |
| Sensor Size: | 23.5 x 15.6 mm |
| Image File Format: | JPEG, Raw |
| Bit Depth: | 14-Bit |
| Image Stabilization: | None |
| Lens Mount: | FUJIFILM X |
| Camera Format: | APS-C (1.5x Crop Factor) |
| Pixels: | Effective: 26.1 Megapixel |
| Maximum Resolution: | 6240 x 4160 |
| Aspect Ratio: | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type: | CMOS |
| Sensor Size: | 23.5 x 15.6 mm |
| Image File Format: | JPEG, Raw |
| Bit Depth: | 14-Bit |
| Image Stabilization: | None |
| Exposure Control |
| ISO Sensitivity: | Auto, 160 to 12800 (Extended: 80 to 51200) |
| Shutter Speed: | Mechanical Shutter
1/4000 to 900 Seconds
Electronic Shutter
1/32000 to 900 Seconds
Electronic Front Curtain Shutter
0 to 60 Minutes in Bulb Mode |
| Metering Method: | Average, Center-Weighted Average, Multi-Zone, Spot |
| Exposure Modes: | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation: | -5 to +5 EV (1/3 EV Steps) |
| White Balance: | Automatic Scene Recognition, Color Temperature, Custom, Fine, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Continuous Shooting: | Up to 8 fps at 26.1 MP for up to 90 Frames (JPEG) / 18 Frames (Raw)
Up to 5 fps at 26.1 MP
Up to 4 fps at 26.1 MP
Up to 3 fps at 26.1 MP
Up to 20 fps at 26.1 MP for up to 32 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 10 fps at 26.1 MP for up to 81 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 30 fps at 16.6 MP for up to 26 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 20 fps at 16.6 MP for up to 53 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 10 fps at 16.6 MP for up to 95 Frames (JPEG) / 18 Frames (Raw) |
| Interval Recording: | Yes |
| Self-Timer: | 2/10-Second Delay |
| ISO Sensitivity: | Auto, 160 to 12800 (Extended: 80 to 51200) |
| Shutter Speed: | Mechanical Shutter
1/4000 to 900 Seconds
Electronic Shutter
1/32000 to 900 Seconds
Electronic Front Curtain Shutter
0 to 60 Minutes in Bulb Mode |
| Metering Method: | Average, Center-Weighted Average, Multi-Zone, Spot |
| Exposure Modes: | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation: | -5 to +5 EV (1/3 EV Steps) |
| White Balance: | Automatic Scene Recognition, Color Temperature, Custom, Fine, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Continuous Shooting: | Up to 8 fps at 26.1 MP for up to 90 Frames (JPEG) / 18 Frames (Raw)
Up to 5 fps at 26.1 MP
Up to 4 fps at 26.1 MP
Up to 3 fps at 26.1 MP
Up to 20 fps at 26.1 MP for up to 32 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 10 fps at 26.1 MP for up to 81 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 30 fps at 16.6 MP for up to 26 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 20 fps at 16.6 MP for up to 53 Frames (JPEG) / 17 Frames (Raw)
Up to 10 fps at 16.6 MP for up to 95 Frames (JPEG) / 18 Frames (Raw) |
| Interval Recording: | Yes |
| Self-Timer: | 2/10-Second Delay |
| Video |
| Recording Modes: | MOV/H.264
DCI 4K (4096 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p [100 to 200 Mb/s]
UHD 4K (3840 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p [100 to 200 Mb/s]
DCI 2K (2048 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p [100 to 200 Mb/s]
Full HD (1920 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p [100 to 200 Mb/s]
Full HD (1920 x 1080) at 100p/119.88p [200 Mb/s] |
| External Recording Modes: | 4:2:2 10-Bit
DCI 4K (4096 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p
UHD 4K (3840 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p
DCI 2K (2048 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
Full HD (1920 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
Full HD (1920 x 1080) at 100p/120p |
| Recording Limit: | Up to 10 Minutes for DCI 4K (4096 x 2160)
Up to 10 Minutes for UHD 4K (3840 x 2160)
Up to 15 Minutes for DCI 2K (2048 x 1080)
Up to 15 Minutes for Full HD (1920 x 1080) |
| Video Encoding: | NTSC/PAL |
| Audio Recording: | Built-In Microphone (Stereo)
External Microphone Input |
| Audio File Format: | Linear PCM (Stereo) |
| Recording Modes: | MOV/H.264
DCI 4K (4096 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p [100 to 200 Mb/s]
UHD 4K (3840 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p [100 to 200 Mb/s]
DCI 2K (2048 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p [100 to 200 Mb/s]
Full HD (1920 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p [100 to 200 Mb/s]
Full HD (1920 x 1080) at 100p/119.88p [200 Mb/s] |
| External Recording Modes: | 4:2:2 10-Bit
DCI 4K (4096 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p
UHD 4K (3840 x 2160) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p
DCI 2K (2048 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
Full HD (1920 x 1080) at 23.976p/24.00p/25p/29.97p/50p/59.94p
Full HD (1920 x 1080) at 100p/120p |
| Recording Limit: | Up to 10 Minutes for DCI 4K (4096 x 2160)
Up to 10 Minutes for UHD 4K (3840 x 2160)
Up to 15 Minutes for DCI 2K (2048 x 1080)
Up to 15 Minutes for Full HD (1920 x 1080) |
| Video Encoding: | NTSC/PAL |
| Audio Recording: | Built-In Microphone (Stereo)
External Microphone Input |
| Audio File Format: | Linear PCM (Stereo) |
| Focus |
| Focus Type: | Auto and Manual Focus |
| Focus Mode: | Continuous-Servo AF (C), Manual Focus (M), Single-Servo AF (S) |
| Autofocus Points: | Phase Detection: 425 |
| Focus Type: | Auto and Manual Focus |
| Focus Mode: | Continuous-Servo AF (C), Manual Focus (M), Single-Servo AF (S) |
| Autofocus Points: | Phase Detection: 425 |
| Viewfinder and Monitor |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Viewfinder Size: | 0.39" |
| Viewfinder Resolution: | 2,360,000 Dot |
| Viewfinder Coverage: | 100% |
| Viewfinder Magnification: | Approx. 0.62x |
| Monitor Size: | 3" |
| Monitor Resolution: | 1,040,000 Dot |
| Monitor Type: | Tilting Touchscreen LCD |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Viewfinder Size: | 0.39" |
| Viewfinder Resolution: | 2,360,000 Dot |
| Viewfinder Coverage: | 100% |
| Viewfinder Magnification: | Approx. 0.62x |
| Monitor Size: | 3" |
| Monitor Resolution: | 1,040,000 Dot |
| Monitor Type: | Tilting Touchscreen LCD |
| Flash |
| Built-In Flash: | Yes |
| Flash Modes: | Auto, Commander, First-Curtain Sync, Hi-Speed Sync, Manual, Off, Second-Curtain Sync, Slow Sync, TTL Auto |
| Guide Number: | 16.4' / 5m at ISO 10 |
| Maximum Sync Speed: | 1/180 Second |
| Dedicated Flash System: | TTL |
| External Flash Connection: | Hot Shoe, PC Terminal |
| Built-In Flash: | Yes |
| Flash Modes: | Auto, Commander, First-Curtain Sync, Hi-Speed Sync, Manual, Off, Second-Curtain Sync, Slow Sync, TTL Auto |
| Guide Number: | 16.4' / 5m at ISO 10 |
| Maximum Sync Speed: | 1/180 Second |
| Dedicated Flash System: | TTL |
| External Flash Connection: | Hot Shoe, PC Terminal |
| Interface |
| Memory Card Slot: | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| Connectivity: | 2.5mm Sub-Mini, HDMI D (Micro), PC Sync Socket, USB Type-C (USB 3.0) |
| Wireless: | Wi-Fi
Bluetooth |
| GPS: | No |
| Memory Card Slot: | Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| Connectivity: | 2.5mm Sub-Mini, HDMI D (Micro), PC Sync Socket, USB Type-C (USB 3.0) |
| Wireless: | Wi-Fi
Bluetooth |
| GPS: | No |
| Physical |
| Battery: | 1 xNP-W126S Rechargeable Lithium-Ion, 7.2 VDC, 1260 m |
| Dimensions (W x H x D): | 4.7 x 3.3 x 1.8" / 118.4 x 82.8 x 46.8m |
| Weight: | 13.51oz / 383g (Body with Battery and Memor |
| Battery: | 1 xNP-W126S Rechargeable Lithium-Ion, 7.2 VDC, 1260 m |
| Dimensions (W x H x D): | 4.7 x 3.3 x 1.8" / 118.4 x 82.8 x 46.8m |
| Weight: | 13.51oz / 383g (Body with Battery and Memor |
| Kit Lens |
| Focal Length: | 15 to 45mm (35mm Equivalent Focal Length: 23 to 69mm) |
| Maximum Aperture: | f/3.5 to 5.6 |
| Minimum Aperture: | f/22 |
| Angle of View: | 86.9 to 35 |
| Maximum Magnification: | 0.24x |
| Minimum Focus Distance: | 5.12" / 13c |
| Optical Design: | 10 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades: | 7, Rounded |
| Focus Type: | Autofocus |
| Image Stabilization: | Yes |
| Filter Size: | 52 mm (Front) |
| Dimensions (��: | 2.5 x 1.7" / 62.6 x 44.2m |
| Weight: | 4.76oz / 135 |
| Focal Length: | 15 to 45mm (35mm Equivalent Focal Length: 23 to 69mm) |
| Maximum Aperture: | f/3.5 to 5.6 |
| Minimum Aperture: | f/22 |
| Angle of View: | 86.9 to 35 |
| Maximum Magnification: | 0.24x |
| Minimum Focus Distance: | 5.12" / 13 cm |
| Optical Design: | 10 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades: | 7, Rounded |
| Focus Type: | Autofocus |
| Image Stabilization: | Yes |
| Filter Size: | 52 mm (Front) |
| Dimensions (��: | 2.5 x 1.7" / 62.6 x 44.2 mm |
| Weight: | 4.76oz / 135 |
| Packaging Info |
| Package Weight: | 3.82 lb |
| Box Dimensions (LxWxH): | 9.8 x 8 x 5" |
| Package Weight: | 1.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH): | 7.7 x 5.9 x 4.6" |
| Package Weight: | 3.82 lb |
| Box Dimensions (LxWxH): | 9.8 x 8 x 5" |
| Package Weight: | 1.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH): | 7.7 x 5.9 x 4.6" |
| FUJIFILM XC 50-230mm F/4.5-6.7 OIS II Lens (Black) Specs |
| Focal Length: | 50 to 230mm (35mm Equivalent Focal Length: 76 to 350mm) |
| Maximum Aperture: | f/4.5 to 6.7 |
| Minimum Aperture: | f/22 |
| Lens Mount: | FUJIFILM X |
| Format Compatibility: | APS-C |
| Angle of View: | 31.7 to 7.1 |
| Minimum Focus Distance: | 3.61' / 1.1 |
| Maximum Magnification: | 0.2x |
| Optical Design: | 13 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades: | 7, Rounded |
| Focus Type: | Autofocus |
| Image Stabilization: | Yes |
| Filter Size: | 58 mm (Front) |
| Dimensions (��: | 2.74 x 4.37" / 69.5 x 111m |
| Focal Length: | 50 to 230mm (35mm Equivalent Focal Length: 76 to 350mm) |
| Maximum Aperture: | f/4.5 to 6.7 |
| Minimum Aperture: | f/22 |
| Lens Mount: | FUJIFILM X |
| Format Compatibility: | APS-C |
| Angle of View: | 31.7 to 7.1 |
| Minimum Focus Distance: | 3.61' / 1.1 |
| Maximum Magnification: | 0.2x |
| Optical Design: | 13 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades: | 7, Rounded |
| Focus Type: | Autofocus |
| Image Stabilization: | Yes |
| Filter Size: | 58 mm (Front) |
| Dimensions (��: | 2.74 x 4.37" / 69.5 x 111m |