AW-HE130 - Specification
| Controller |
| Controller Supported*1: | AW-RP120G, AW_RP50, AK-HRP200G |
| Controller Supported*1: | AW-RP120G, AW_RP50, AK-HRP200G |
| Imaging |
| Lens: | Motorized 20 zoom, F1.6 to F3.4 (f=4.5 mm to 90 mm; 35 mm equivalent: 32.13 mm to 642.5 mm) |
| Minimum Illumination: | 2 lx (50 IRE, F1.6, 36 dB) |
| Synchro Scan: | 59.94_Hz: 60.15 Hz to 642.21 Hz 50_Hz: 50.15 Hz to 535.71 Hz |
| Horizontal Resolution: | 1000 TV lines Typ (Center area) |
| Gain Selection: | Auto, 0 dB to 36 dB |
| White Balance: | AWB A, AWB B, ATW, 3200K, 5600K, VAR (2000K to 15000K) |
| Color Separation Optical System: | 3MOS |
| Focus: | Switching between auto and manual |
| Focus Distance: | Entire zooming range: 800 mm (2.62 ft) Wide end: 400 mm (1.31 ft) |
| Gamma: | HD, SD, FILMLIKE1, FILMLIKE2, FILMLIKE3 0.30 to 0.75 (Manual setting) |
| Scene File: | Scene1, Scene2, Scene3, Scene4 |
| Lens: | Motorized 20 zoom, F1.6 to F3.4 (f=4.5 mm to 90 mm; 35 mm equivalent: 32.13 mm to 642.5 mm) |
| Minimum Illumination: | 2 lx (50 IRE, F1.6, 36 dB) |
| Synchro Scan: | 59.94_Hz: 60.15 Hz to 642.21 Hz 50_Hz: 50.15 Hz to 535.71 Hz |
| Horizontal Resolution: | 1000 TV lines Typ (Center area) |
| Gain Selection: | Auto, 0 dB to 36 dB |
| White Balance: | AWB A, AWB B, ATW, 3200K, 5600K, VAR (2000K to 15000K) |
| Color Separation Optical System: | 3MOS |
| Focus: | Switching between auto and manual |
| Focus Distance: | Entire zooming range: 800 mm (2.62 ft) Wide end: 400 mm (1.31 ft) |
| Gamma: | HD, SD, FILMLIKE1, FILMLIKE2, FILMLIKE3 0.30 to 0.75 (Manual setting) |
| Scene File: | Scene1, Scene2, Scene3, Scene4 |
| Shutter |
| Electronic Shutter Speed: | 59.94p/59.94i: 1/100, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 29.97p: 1/30, 1/60, 1/120, 1/250, 1/500,1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 23.98p: 1/24, 1/60, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 50p/50i: 1/60, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 25p: 1/25, 1/60, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 |
| Electronic Shutter Speed: | 59.94p/59.94i: 1/100, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 29.97p: 1/30, 1/60, 1/120, 1/250, 1/500,1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 23.98p: 1/24, 1/60, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 50p/50i: 1/60, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 25p: 1/25, 1/60, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 |
| Sensor |
| Imaging Sensors: | 1/2.86-type Full-HD 3MOS |
| Imaging Sensors: | 1/2.86-type Full-HD 3MOS |
| Chroma |
| Chroma Amount Variability: | OFF, -99 % to 40 % |
| Chroma Amount Variability: | OFF, -99 % to 40 % |
| Camera Unit |
| Frame Mix*2: | 0 dB, 6 dB, 12 dB, 18 dB, 24 dB |
| Frame Mix*2: | 0 dB, 6 dB, 12 dB, 18 dB, 24 dB |
| Pan-Tilt Head Unit |
| Camera/Pan-Tilt Head Control: | IP connecting cable • When connecting through a PoE+ hub: LAN cable*4 (category 5e or above, straight cable), max. 100 m (328 ft) • When a PoE+ hub is not used: LAN cable*4 (category 5 or above, crossover cable) max.100 m (328 ft) RP connecting Cable LAN cable*4 (category 5 or above, straight cable), max. 1000 m (3280 ft) RS-422A, AW series protocol |
| Pan-Tilt Operation Speed: | 0.08°/s to 60°/s |
| Tilting Range*7: | –30° to 210°*5 |
| Panning Range: | ±175° |
| Quietness: | NC35 or less |
| Camera/Pan-Tilt Head Control: | IP connecting cable • When connecting through a PoE+ hub: LAN cable*4 (category 5e or above, straight cable), max. 100 m (328 ft) • When a PoE+ hub is not used: LAN cable*4 (category 5 or above, crossover cable) max.100 m (328 ft) RP connecting Cable LAN cable*4 (category 5 or above, straight cable), max. 1000 m (3280 ft) RS-422A, AW series protocol |
| Pan-Tilt Operation Speed: | 0.08°/s to 60°/s |
| Tilting Range*7: | –30° to 210°*5 |
| Panning Range: | ±175° |
| Quietness: | NC35 or less |
| Input/Output |
| Video Output: | HDMI: HDMI connector • HDCP is not supported. • Viera Link is not supported. HD/SD-SDI OUT: SMPTE424/SMPTE292/SMPTE259 standards 75 Ω (BNC x 1) VIDEO OUT: NTSC/PAL 1.0 V [p-p]/75 Ω (BNC x 1) |
| Input Connector: | DC 12 V IN, G/L IN (BNC) • BBS (Black Burst Sync), tri-level sync supported • Locking to a color subcarrier is not possible with BBS. PoE+ (IEEE802.3at standard) |
| Video Output: | HDMI: HDMI connector • HDCP is not supported. • Viera Link is not supported. HD/SD-SDI OUT: SMPTE424/SMPTE292/SMPTE259 standards 75 Ω (BNC x 1) VIDEO OUT: NTSC/PAL 1.0 V [p-p]/75 Ω (BNC x 1) |
| Input Connector: | DC 12 V IN, G/L IN (BNC) • BBS (Black Burst Sync), tri-level sync supported • Locking to a color subcarrier is not possible with BBS. PoE+ (IEEE802.3at standard) |
| Interface |
| Input/Output Connector: | LAN: LAN connector for IP control (RJ_45), PoE+ RS-422: CONTROL IN RS-422A (RJ_45) MIC/LINE input: ø3.5 mm stereo mini jack Input impedance: High impedance • During MIC input Supported mic: Stereo mic (plug-in power, on/off switching via menu) • Supply voltage: 2.5 V ± 0.5 V Mic input sensitivity: Approx. -40 dBV ± 3 dBV (0 dB=1 V/Pa, 1 kHz) • During LINE input Input level: Approx. -10 dBV ±3 dBV |
| Input/Output Connector: | LAN: LAN connector for IP control (RJ_45), PoE+ RS-422: CONTROL IN RS-422A (RJ_45) MIC/LINE input: ø3.5 mm stereo mini jack Input impedance: High impedance • During MIC input Supported mic: Stereo mic (plug-in power, on/off switching via menu) • Supply voltage: 2.5 V ± 0.5 V Mic input sensitivity: Approx. -40 dBV ± 3 dBV (0 dB=1 V/Pa, 1 kHz) • During LINE input Input level: Approx. -10 dBV ±3 dBV |
| Package |
| Dimensions (W x H x D): | 180 mm x 228 mm x 234 mm (7-3/32 inches x 9 inches x 9-3/16 inches) (excluding protrusions, cable cover, direct ceiling mount bracket) |
| Storage Temperature: | –20 °C to 50 °C (–4 °F to 122 °F) |
| Dimensions (W x H x D): | 180 mm x 228 mm x 234 mm (7-3/32 inches x 9 inches x 9-3/16 inches) (excluding protrusions, cable cover, direct ceiling mount bracket) |
| Storage Temperature: | –20 °C to 50 °C (–4 °F to 122 °F) |
| Mechanical |
| Allowable Humidity Ranges: | 20 % to 90 % (no condensation) |
| Mass: | Approx. 3.1 kg (6.83 lb) [Including mount bracket] |
| Allowable Humidity Ranges: | 20 % to 90 % (no condensation) |
| Mass: | Approx. 3.1 kg (6.83 lb) [Including mount bracket] |
| Power |
| Power Requirements: | DC 12 V (AC adaptor supplied) DC 42 - 57 V (PoE+ power supply) 1.8 A (AC adaptor supplied) 0.6 A (PoE+ power supply) |
| Ambient Operating Temperature: | 0 °C to 40 °C (32 °F to 104 °F) |
| Power Requirements: | DC 12 V (AC adaptor supplied) DC 42 - 57 V (PoE+ power supply) 1.8 A (AC adaptor supplied) 0.6 A (PoE+ power supply) |
| Ambient Operating Temperature: | 0 °C to 40 °C (32 °F to 104 °F) |
| Make |
| Finish: | AW_HE130WP/AW-HE130WE: Pearl white AW_HE130KP/AW-HE130KE: Metallic black |
| Finish: | AW_HE130WP/AW-HE130WE: Pearl white AW_HE130KP/AW-HE130KE: Metallic black |
| General Note |
| Note: | *1: It may be necessary to upgrade the version of the controller in order to support the unit. For details on upgrading, visit the support page on the following website. http://pro-av.panasonic.net/ *2: This cannot be configured when the format is 1080/29.97p, 1080/23.98p, 1080/29.97PsF 1080/23.98PsF, 1080/25p, or 1080/25PsF. *3: To ensure safety, the unit must be secured using the mount bracket supplied. *4: Use of an STP (shielded twisted pair) cable is recommended. *5: Depending on the pan or tilt position, the camera may be reflected in the image. *6: To ensure more safety, AW-HE130W/K can be secured by using the direct ceiling mount bracket (WV-Q105A). |
| Installation Method: | Stand-alone (Desktop) or suspended (Hanging)*3 |
| Standard Accessories: | Mount bracket for installation surface (Hanging*6 / Desktop): 1, Drop-prevention wire: 1, Drop-prevention wire mounting screw (comes attached to the unit): 1, Bracket mounting screws (bind-head) M4 x 10 mm: 4, Main unit mounting screw (with flat washer,spring washer) M3 x 6 mm: 1, Cable cover: 1, Power cable: 1, AC adaptor: 1, CD-ROM |
| Note: | *1: It may be necessary to upgrade the version of the controller in order to support the unit. For details on upgrading, visit the support page on the following website. http://pro-av.panasonic.net/ *2: This cannot be configured when the format is 1080/29.97p, 1080/23.98p, 1080/29.97PsF 1080/23.98PsF, 1080/25p, or 1080/25PsF. *3: To ensure safety, the unit must be secured using the mount bracket supplied. *4: Use of an STP (shielded twisted pair) cable is recommended. *5: Depending on the pan or tilt position, the camera may be reflected in the image. *6: To ensure more safety, AW-HE130W/K can be secured by using the direct ceiling mount bracket (WV-Q105A). |
| Installation Method: | Stand-alone (Desktop) or suspended (Hanging)*3 |
| Standard Accessories: | Mount bracket for installation surface (Hanging*6 / Desktop): 1, Drop-prevention wire: 1, Drop-prevention wire mounting screw (comes attached to the unit): 1, Bracket mounting screws (bind-head) M4 x 10 mm: 4, Main unit mounting screw (with flat washer,spring washer) M3 x 6 mm: 1, Cable cover: 1, Power cable: 1, AC adaptor: 1, CD-ROM |
|